– Dyplomacja historyczna jest ważna dla każdego państwa, ale nie można uprawiać propagandy na swój temat, lecz opowiadać o sobie w sposób obiektywny i wiarygodny – mówi prof. Piotr Wilczek, były ambasador Polski w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.
Czym jest dyplomacja historyczna i jak skutecznie ją realizować? – na te pytania odpowiada w najnowszym odcinku „Rozmów dyplomatycznych” prof. Piotr Wilczek, wieloletni dyplomata, ambasador RP w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii oraz autor książki „Entwined histories”.
Według niego dyplomacja historyczna jest ważnym elementem dyplomacji w ogóle. – Każde państwo kreuje jakąś opowieść na swój temat i chce przedstawić się w jak najlepszym świetle, ale nie można uprawiać propagandy na swój temat, lecz opowiadać o sobie w sposób obiektywny i wiarygodny. Tylko wtedy dyplomacja historyczna może być skuteczna – uważa prof. Piotr Wilczek. Gość „Rozmów dyplomatycznych” przekonuje, że warto przywoływać pozytywne elementy wspólnej historii, ale nie można zapominać o trudnych jej epizodach. – Choć dyplomacja nie jest od tego, by je promować – zaznacza prof. Piotr Wilczek.
Jego zdaniem dobrą okazją do prowadzenia dyplomacji historycznej są rocznice ważnych wydarzeń historycznych i ważne postacie. – Trzeba umiejętnie wykorzystywać wspólną historię i wspólnych bohaterów, nawet jeśli czasami na jakieś wydarzenia czy ludzi patrzymy inaczej. Dobrym przykładem jest choćby Winston Churchill, który jest niekwestionowanym bohaterem w Wielkiej Brytanii, natomiast w Polsce – ze względu na Jałtę i to co się wydarzyło pod koniec II wojny światowej – stosunek do niego jest ambiwalentny – zauważa były ambasador.
Prof. Piotr Wilczek podkreśla też, że sami dyplomaci nie są w stanie skutecznie promować historii Polski za granicą. – Ambasadorami są wszyscy, którzy identyfikują się z Polską, polską historią i naszymi wartościami. Niedobrze jest jeżeli dyplomację prowadzą wyłącznie ambasadorzy. Bardziej wiarygodne jest to wtedy, gdy profesjonalni dyplomacji współpracują w tym zakresie z miejscowymi władzami i przedstawicielami lokalnych społeczności – stwierdza gość „Rozmów dyplomatycznych”.
W dniach 29–31 maja 2026 r. na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II odbył się II zjazd Studiów Podyplomowych „Dyplomacja i Służba Zagraniczna”, zorganizowany przez Centrum Badań nad Dyplomacją KUL.
Uczestnicy mieli okazję wysłuchać wykładów oraz wziąć udział w warsztatach prowadzonych przez doświadczonych dyplomatów i ekspertów zajmujących się współczesnymi stosunkami międzynarodowymi.
Gośćmi zjazdu byli m.in.:
Dominik Borek, dyrektor Departamentu Turystyki Ministerstwa Sportu i Turystyki,
amb. Piotr Wilczek, były ambasador RP w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii,
Michał Banasiak z Polskiego Instytutu Dyplomacji Sportowej oraz
amb. Arkady Rzegocki, były ambasador RP w Wielkiej Brytanii.
Program obejmował zagadnienia związane z:
dyplomacją turystyczną i sportową,
dyplomacją cyfrową,
dyplomacją historyczną i kulturalną oraz
dyplomacją publiczną i
koncepcją dyplomacji otwartej.
Spotkania stanowiły okazję do zdobycia praktycznej wiedzy o współczesnych narzędziach polityki zagranicznej, roli nowych technologii w dyplomacji oraz znaczeniu historii, kultury i sportu w budowaniu pozycji państwa na arenie międzynarodowej.
Dyplomacja otwarta, aby była skuteczna, powinna angażować wszystkie zasoby państwa – instytucje kultury, środowiska akademickie, organizacje społeczne oraz samych obywateli. Jej celem jest aktywne realizowanie naszych priorytetów, zarówno w wymiarze regionalnym, jak i wizerunkowym.
1 czerwca na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II odbyło się spotkanie dyskusyjne z prof. Arkadym Rzegockim – byłym Szefem Służby Zagranicznej oraz Ambasadorem RP w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Wydarzenie poświęcone było jego najnowszej książce „Dyplomacja otwarta, czyli jak skutecznie realizować rację stanu”.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za obecność, a Panu Profesorowi za inspirującą rozmowę!
Centrum Badań nad Dyplomacją KUL zaprasza na otwarte spotkanie dyskusyjne z prof. Arkadym Rzegockim wokół Jego najnowszej książki zatytułowanej „Dyplomacja otwarta. Czyli jak skutecznie realizować rację stanu”.
Spotkanie odbędzie się 1 czerwca o godzinie 11 w bibliotece międzywydziałowej KUL (sala C-102).
Zachęcamy wszystkich zainteresowanych polityką międzynarodową, dyplomacją i sprawami publicznymi do udziału oraz aktywnego włączenia się w dyskusję.
W swojej najnowszej książce prof. Rzegocki podejmuje temat współczesnej dyplomacji i skutecznego realizowania interesów państwa w zmieniającym się świecie.
Czym jest „dyplomacja otwarta”? Jaką rolę w polityce zagranicznej mogą odgrywać obywatele, środowiska akademickie, think tanki, organizacje społeczne czy media? Czy skuteczna dyplomacja wykracza dziś poza działania samych ambasad i instytucji państwowych? Podczas spotkania porozmawiamy o nowoczesnym rozumieniu racji stanu, budowaniu międzynarodowej pozycji państwa oraz znaczeniu współpracy między dyplomacją a społeczeństwem obywatelskim.
Arkady Rzegocki to polski politolog, doktor habilitowany nauk humanistycznych oraz profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego.
W swojej pracy naukowej zajmuje się przede wszystkim polską i angielską myślą polityczną oraz zagadnieniem racji stanu.
Przez wiele lat z powodzeniem łączył karierę akademicką z działalnością dyplomatyczną, pełniąc funkcję ambasadora RP w Zjednoczonym Królestwie (2016–2021) oraz w Irlandii (2023–2024). Ponadto w latach 2021–2023 sprawował urząd Szefa Służby Zagranicznej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.
„Soft power Trójmorza: nauka i dyplomacja w kształtowaniu przyszłości regionu” było tematem przewodnim panelu przygotowanego przez Centrum Badań nad Dyplomacją Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w ramach Forum Naukowego VI Samorządowego Kongresu Trójmorza. KUL był partnerem merytorycznym części naukowej Kongresu, w ramach której odbyły się cztery ciekawe dyskusje z udziałem ekspertów. Ważnym punktem Kongresu było także poszerzenie Sieci Uniwersytetów Trójmorza, której liderem jest KUL.
Samorządowy Kongres Trójmorza, który odbył się w Lublinie w dniach 27 i 28 maja 2026 roku, stanowi międzynarodowe forum współpracy regionów, samorządów, biznesu oraz środowisk eksperckich z Europy Środkowej i Wschodniej, przedstawicieli partnerów strategicznych oraz partnerów stowarzyszonych.
Forum Naukowe ważną częścią Kongresu Trójmorza
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II był partnerem merytorycznym Kongresu Trójmorza i odpowiadał za organizację pierwszego dnia Forum Naukowego – przestrzeni dyskusji ekspertów, naukowców i praktyków na temat dyplomacji naukowej, zdrowia, innowacji i współpracy. Forum było okazją do rozmów o współpracy akademickiej oraz budowaniu trwałych relacji pomiędzy uczelniami regionu Trójmorza.
W ramach Forum Naukowego odbyły się cztery panele dyskusyjne.
W gronie rektorów wyższych uczelni, a także ministra nauki i szkolnictwa wyższego prelegenci dyskutowali o roli uniwersytetów Trójmorza w budowaniu wspólnoty badawczo-naukowej. Tę dyskusję moderowała prof. Beata Piskorska, prorektor KUL ds. studentów i umiędzynarodowienia KUL. Kwestiom medycznym poświęcony był panel pt. „Wspólna odpowiedzialność za zdrowie w regionie Trójmorza”. Debatę poprowadził prof. Łukasz Szarpak z Collegium Medicum KUL. Panel międzynarodowy skoncentrowany był zaś na tematyce współpracy uniwersytetów Trójmorza na rzecz jakości kształcenia i badań. Tę dyskusję moderowała dr hab. Ewa Domagała-Zyśk, prof. KUL, prorektor ds. kształcenia KUL.
W organizacji panelu z udziałem dyplomatów włączyło Centrum Badań nad Dyplomacją KUL.
– Zaprosiliśmy ambasadorów państw Inicjatywy Trójmorza, żeby porozmawiać, w jaki sposób dyplomacja, dyplomaci czy osoby, które sprawują oficjalne funkcje przy służbach, mogą się przysłużyć do tego, żeby wzmocnić potencjał naukowo-badawczy na poziomie naszych państw, na poziomie uniwersytetów – tak wydarzenie zapowiadałaprof. Beata Piskorska, prorektor KUL, a jednocześnie inicjatorka i kierownik Centrum Badań nad Dyplomacją KUL.
Moderatorem dyskusji na temat „Soft power Trójmorza: nauka i dyplomacja w kształtowaniu przyszłości regionu” była dr Monika Michaliszyn, b. ambasador RP na Łotwie. W dyskusji udział wzięli Tomislav Vidošević – ambasador Chorwacji w Polsce, Raimonds Jansons – ambasador Łotwy w Polsce, oraz Veljko Milonjić – ambasador Czarnogóry w Polsce.
– Soft power to jedno z narzędzi, jeden z ważnych elementów budowania siły i odporności w naszym regionie – mówiła dr Monika Michaliszyn. Dyplomatka przytoczyła słowa papieża Jana Pawła II, który podkreślał, iż Europa powinna oddychać obydwoma płucami – wschodnim i zachodnim. – Wierzył, że nasz region może wnieść do szerszej wspólnoty europejskiej szczególne doświadczenie solidarności, wolności i odporności – przypomniała była ambasador RP na Łotwie.
Prelegenci zastanawiali się m.in. nad tym, czy region krajów Trójmorza ma wyraźną tożsamość, własną wizję kulturową i cywilizacyjną, którą może zaoferować światu. – Ten region jest niezwykle atrakcyjny. To ponad 120 milionów ludzi – podkreślał Tomislav Vidošević, ambasador Chorwacji w Polsce, nawiązując do znaczenia kultury i historii, które nas łączą. – Rozumiemy się nawzajem fantastycznie – dodał.
Raimonds Jansons, ambasador Łotwy w Polsce, podkreślał znaczenie tzw. miękkiej siły Trójmorza. – Soft power opiera się na przyciąganiu, na budowaniu marki, na tych instrumentach, którymi dysponujemy. Zazwyczaj to kultura, edukacja, nauka, język. Ale w naszym regionie – i myślę, że to właśnie czyni nasz region wyjątkowym – to nie są tylko wartości związane z przyciąganiem czy budowaniem marki, ale to również instrument strategicznej odporności – tłumaczył ambasador Łotwy.
Veljko Milonjić, ambasador Czarnogóry w Polsce, wskazywał na wagę wspólnego nastawienia, wartości i celów. – Tymi celami są silniejsza Europa i silniejsza Inicjatywa Trójmorza – mówił.
Sieć Uniwersytetów Trójmorza rośnie w siłę
Uniwersytety z Albanii, Turcji i Hiszpanii dołączyły do Sieci Uniwersytetów Trójmorza, której pomysłodawcą, inicjatorem oraz liderem jest Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II. Sieć zrzesza obecnie już 22 uczelnie, które łączą wspólne działania, wymiana doświadczeń, oraz rozwijanie wspólnych projektów naukowych i edukacyjnych.
– Siła i bezpieczeństwo Europy to nie tylko silna armia i rozwijająca się gospodarka, ale przede wszystkim nauka – podkreślił ks. prof. Mirosław Kalinowski, rektor KUL. – Sektor nauki ma wpływ na każdy inny sektor rynku. Dla bezpieczeństwa Europy ważna jest współpraca uniwersytetów, wymiana doświadczeń i wspólne badania. Cieszę się, że poszerzamy dziś przestrzeń uczelni wyższych zaangażowanych w Sieć Uniwersytetów Trójmorza – dodał.
The Three Seas Universities Network, budowana konsekwentnie od 2023 roku przez Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, skupia uczelnie z krajów położonych wokół trzech akwenów: Morza Bałtyckiego, Morza Czarnego i Morza Adriatyckiego. Do tej pory w ramach Sieci Uniwersytetów Trójmorza działało 19 uniwersytetów z Bułgarii, Chorwacji, Estonii, Litwy, Łotwy, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Ukrainy, Węgier i Gruzji oraz Czech i Grecji.
W środę 27 maja do tego grona dołączyły Uniwersytet Artuklu w Mardinie (Turcja), Uniwersytet Aleksandra Xhuvaniego w Elbasanie (Albania) oraz Uniwersytet CEU im. Ferdynanda III (Hiszpania).
Retransmisję Forum Naukowego w ramach VI Samorządowego Kongresu Trójmorza w Lublinie można zobaczyć na kanale YouTube KUL.
W czwartek 28 maja Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II odwiedzi prof. Kennan Ferguson z University of Wisconsin–Milwauke z wykładem „Affect center: understanding us (and other) foreign policy”. Wydarzenie z cyklu „Discourses on the World” organizowane jest w ramach Centrum Badań nad Dyplomacją KUL.
Profesor Kennan Ferguson wykłada teorię polityki na University of Wisconsin–Milwaukee. Jest autorem m.in. książki „Cookbook Politics” (University of Pennsylvania). Wcześniejsze publikacje obejmują „All in the Family: Community and Incommensurability” (Duke) oraz „The Politics of Judgment” (Lexington), a także współredagowane tomy „After Capitalism” (Rutgers) wraz z Patrice Petro oraz przygotowywaną do wydania książkę „The Big No” (Minnesota).
Ferguson jest obecnie współredaktorem czasopisma „Theory & Event” (2015–2020) oraz serii książkowej „Modernity and Political Thought”, a wcześniej współredagował ośmiotomową „Blackwell Encyclopedia of Political Thought”. Od 2016 roku zasiada w Faculty Committee wydawnictwa University of Wisconsin Press. W latach 2015–2017 był dyrektorem Center for 21st Century Studies na University of Wisconsin–Milwaukee. Aktualnie przebywa na stypendium Fulbright na Charles University w Pradze.
Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do sali C-618 dnia 28 maja o godz. 11:00!
Kształcenie ludzi, którzy nie tylko interesują się światem, ale są gotowi współtworzyć politykę międzynarodową, reprezentować państwo, uczestniczyć w procesach decyzyjnych i działać odpowiedzialnie w przestrzeni globalnej – to cel, który przyświeca twórcom kierunku „Dyplomacja i służba zagraniczna”. Druga edycja prestiżowych studiów podyplomowych realizowanych przez Centrum Badań nad Dyplomacją KUL rozpoczęła się 15 maja, a z wykładami wystąpili eksperci – była premier prof. Hanna Suchocka i prof. Sławomir Dębski, wykładowca w College of Europe w Natolinie.
Anna Dymek/ ANMiK KUL
Centrum Badań nad Dyplomacją KUL już po raz drugi kształci przyszłe kadry polskiej służby zagranicznej. Z tej okazji, z wykładem inauguracyjnym, KUL odwiedziła prof. Hanna Suchocka. Słuchacze studiów mogli nie tylko wysłuchać prelekcji pt. „Dyplomacja Stolicy Apostolskiej i doświadczenia pracy na placówce dyplomatycznej”, ale także wziąć udział w dyskusji z wybitnym prawnikiem prof. Hanną Suchocką, byłym premierem, ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnym, a także w latach 2001-2013 ambasadorem RP przy Stolicy Apostolskiej.
– Dyplomacja to dotknięcie szeregu współczesnych problemów międzynarodowych bezpośrednio w zderzeniu z reprezentantami innych państw. Daje szerszy ogląd na to, co się dzieje. Włącza nas w dyskusję globalną. Dyplomacja jest ciekawa, bo pozwala wyrwać się poza pewne schematy, ramy, granice i spojrzeć dalej – mówiła prof. Hanna Suchocka.
Fot. CBnD KUL
Drugiego dnia zjazdu zajęcia ze strategii poprowadził profesor Sławomir Dębski – ekspert z zakresu polityki zagranicznej i wykładowca w College of Europe w Natolinie, były dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych oraz Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia. Prof. Sławomir Dębski przybliżył słuchaczom tematykę polskiej kultury strategicznej oraz przeciwdziałania rosyjskiemu imperializmowi. Ekspert przedstawił zagadnienia dotyczące strategii oraz wielkiej strategii, wskazując na zasadnicze różnice pomiędzy tymi pojęciami.
Według profesora Dębskiego strategia dotyczy przede wszystkim sposobu osiągnięcia zwycięstwa w konflikcie — jest odpowiedzią na pytanie, jak pokonać przeciwnika i wygrać wojnę przy użyciu dostępnych środków, w tym siły militarnej. Wielka strategia natomiast wykracza poza sam konflikt zbrojny i koncentruje się na tym, jak „wygrać pokój”, czyli jak budować bezpieczeństwo państwa, stabilne relacje międzynarodowe oraz trwały porządek po zakończeniu wojny.
– Strategia to sztuka osiągania celu, który pragniemy osiągnąć za pomocą tego, co posiadamy, w świecie, który stara się nam tego odmówić – przypomniał prof. Dębski. Wykład podkreślał, że skuteczna wielka strategia wymaga nie tylko potencjału militarnego, lecz także zdolności do budowania trwałego bezpieczeństwa i odpowiedniego miejsca państwa w systemie międzynarodowym.
Fot. Anna Dymek/ ANMiK KUL
Prestiżowe studia dyplomatyczne
„Dyplomacja i studia zagraniczne” to studia podyplomowe na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem słuchaczy. To już ich druga edycja, do której zgłosiło się niemal trzy razy tyle chętnych co miejsc. Ostatecznie to 45 osób, wyłonionych w konkursie aplikacji, będzie zgłębiać tajniki dyplomacji przez dwa semestry podczas zjazdów wypełnionych spotkaniami z dyplomatami, dyskusjami, unikatowymi możliwościami zdobywania wiedzy oraz okazjami do integracji z ludźmi z całej Polski.
– Studia i potrzeba wiedzy o stosunkach międzynarodowych, relacjach między państwami jest powszechną tendencją na uniwersytetach w Europie i na całym świcie. Studia nad dyplomacją i polityką zagraniczną na KUL wpisują się w te trendy, cieszą się dużym zainteresowaniem środowiska lubelskiego i ogólnopolskiego na różnych poziomach potrzeb i profesji – podkreśla dr hab. Beata Piskorska, prof. KUL, prorektor KUL ds. studentów i umiędzynarodowienia, a jednocześnie inicjatorka i kierownik Centrum Badań nad Dyplomacją KUL.
Prof. Piskorska dodaje, że wyjątkowość i unikatowość kierunku zapewnia nie tylko rzetelny i profesjonalnie opracowany program studiów obejmujący zarówno solidne podstawy teoretyczne, ale też praktyczną wiedzę ekspercką. Studia te to bowiem wyjątkowa przestrzeń spotkań z osobami, które przez lata współtworzyły polską politykę zagraniczną.
Fachowa wiedza, konkretne umiejętności
Fot. Anna Dymek/ ANMiK KUL
– Naszym pierwotnym założeniem było zaproponowanie studiów, które staną się realnym fundamentem rozwoju zawodowego dla osób myślących o karierze w środowisku międzynarodowym – tłumaczy dr Michał Dworski, kierownik studiów podyplomowych „Dyplomacja i służba zagraniczna” z ramienia CBnD KUL. – Nie traktujemy tych studiów wyłącznie jako przekazywania wiedzy teoretycznej o prawie, historii, polityce czy stosunkach międzynarodowych. Chcemy przede wszystkim przygotować naszych słuchaczy do konkretnych wyzwań rekrutacyjnych i zawodowych, które pojawiają się później w instytucjach państwowych i organizacjach międzynarodowych – dodaje.
Jak wyjaśnia dr Dworski, program został pomyślany tak, aby absolwent był gotowy do podejmowania prób dostania się na aplikację dyplomatyczno-konsularną, a także do uczestniczenia w wieloetapowych procesach rekrutacyjnych prowadzonych przez instytucje Unii Europejskiej, Organizację Narodów Zjednoczonych czy inne organizacje międzynarodowe.
Ambasadorzy, konsulowie, eksperci
Fot. Anna Dymek/ ANMiK KUL
W czasie kolejnych zjazdów słuchacze studiów mogą liczyć na kolejne spotkania z wybitnymi ekspertami w dziedzinie dyplomacji i służby zagranicznej.
– Do prowadzenia zajęć zapraszamy najlepszych wykładowców, profesorów, teoretyków: twórców podręczników prawa międzynarodowego, protokołu dyplomatycznego, czy różnych wymiarów dyplomacji, ale przede wszystkich praktyków i ekspertów – osoby sprawujące funkcje państwie, publiczne – byłych prezydentów, premierów, ministrów, twórców procesów politycznych i negocjacyjnych, tak jak naszego członkostwa w UE i NATO, przede wszystkim ambasadorów, konsulów, dyrektorów Instytutów kultury za granicą – podkreśla prof. Piskorska.
Centrum Badań nad Dyplomacją KUL to unikatowa w skali kraju jednostka zajmująca się badaniami naukowymi, ale także podejmująca działania edukacyjne i popularyzatorskie związane z dyplomacją. Działalność Centrum finansowana jest przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Prof. Keith E. Lee Jr, specjalizujący się w badaniach nad amerykańskimi instytucjami politycznymi i relacjami między Kongresem a prezydentem USA, odwiedził 13 maja z wykładem otwartym Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II. Ekspert przyjechał do Lublina na zaproszenie Centrum Badań nad Dyplomacją KUL.
Podczas wykładu otwartego prof. Lee podjął niezwykle aktualny temat roli amerykańskiego Kongresu w kształtowaniu polityki zagranicznej i bezpieczeństwa USA. Wykład poświęcony był kryzysowi kompetencji Kongresu w zakresie podejmowania decyzji dotyczących użycia siły militarnej oraz stopniowemu rozszerzaniu uprawnień prezydenta w polityce międzynarodowej.
– Amerykańskie instytucje demokratyczne znajdują się dziś na rozdrożu. Zrozumienie, dlaczego Kongres zawiódł i co byłoby konieczne do przywrócenia demokratycznej debaty, jest kluczowe nie tylko dla zrozumienia polityki amerykańskiej, ale także przyszłości samej demokracji – mówił podczas wykładu prof. Lee.
Prof. Keith E. Lee Jr. wygłosił prelekcje na tematy „From the Constitution to Truth Social: How America Lost Control of Its War Powers” oraz „Congress at the Crossroads: War Powers and the Crisis of Congressional Authority”.
Wizyta prof. Lee spotkała się z szerokim odzewem społeczności akademickiej KUL.
Dr. Lee jest profesorem nadzwyczajnym nauk politycznych na Valdosta State University, gdzie prowadzi zajęcia o Kongresie, polityce południowych stanów USA oraz zarządzaniu publicznym. W programie Master of Public Administration (MPA) prowadzi obecnych i przyszłych menedżerów publicznych w zakresie badań stosowanych i metod ilościowych, kładąc nacisk na rygor analityczny i praktyczną przydatność.
Jego badania koncentrują się na amerykańskich instytucjach politycznych, polityce południowych stanów USA oraz zarządzaniu publicznym, z silnym nastawieniem na wpływ społeczny. Jest autorem publikacji naukowych zamieszczanych w recenzowanych czasopismach oraz prezentowanych na konferencjach zawodowych. Współautor podręcznika z zakresu polityki publicznej, pełnił funkcje kierownicze w Georgia Political Science Association, a także konsultuje lokalne władze i organizacje non-profit, wspierając decyzje oparte na dowodach. Jego nadchodząca książka, „R for Public Managers” (Taylor & Francis), ma na celu uczynić umiejętność analizy danych bardziej dostępną dla studentów i praktyków służby publicznej.
Obecnie zasiada w licznych komisjach dysertacyjnych, co odzwierciedla jego trwałe zaangażowanie w kształcenie na poziomie studiów magisterskich i rozwój naukowy. Jego podejście do nauczania i mentorstwa koncentruje się na upraszczaniu złożonych zagadnień i wzmacnianiu pewności intelektualnej. Zarówno podczas wykładów, badań, jak i nieformalnych rozmów jego cel pozostaje niezmienny: pomagać ludziom myśleć jaśniej, prowadzić pewniej i czuć się nieco mniej samotnie w procesie nauki.
Tomasz Górecki/ KUL
Tomasz Górecki/ KUL
Tomasz Górecki/ KUL
Tomasz Górecki/ KUL
Tomasz Górecki/ KUL
Cookies
Obsługujemy pliki cookies. Jeśli uważasz, że to jest ok, po prostu kliknij "Akceptuj wszystko". Możesz też wybrać, jakie chcesz ciasteczka, klikając "Ustawienia".
Przeczytaj naszą politykę cookie