📲 W dobie nieustannych działań mających na celu pogłębienie zjawiska globalnej dezinformacji, dyplomacja wymaga ciągłej ewolucji w celu skutecznego przeciwdziałania kłamliwej bądź manipulacyjnej narracji. O wyzwaniach stojących przed dyplomacją w erze wszechobecnego chaosu informacyjnego rozmawiali badacze oraz praktycy podczas konferencji „Dyplomacja w cieniu wojny” zorganizowanej 10 grudnia na KUL przez Centrum badań nad Dyplomacją.
⠀⠀
💬 „Istotą dyplomacji zachodniej jest prowadzenie dyplomacji pozytywnej. Naszym celem jest takie zbudowanie relacji z partnerem, by ten przyjął nasz punkt widzenia. Dzieje się to oczywiście z różnym skutkiem, ponieważ gramy tak, jak rywal na to pozwala. Natomiast modus operandi Rosji i szeroko pojmowanego Wschodu jest inny: oni dążą do przejęcia i podporządkowania innych. Dla nich nie ma partnerów. Są przeciwnicy” – powiedział Krzysztof Olendzki, były ambasador RP w Tunezji i Słowenii, a obecnie pełniący służbę w Departamencie Komunikacji Strategicznej i Przeciwdziałania Dezinformacji Międzynarodowej podkreślając różnice między dyplomacją państw kolektywnego Zachodu a Rosją.
⠀⠀
🌏 Udział w konferencji badaczy zajmujących się regionem Europy Środkowej oraz Bliskim Wschodem pozwolił przedstawić przykłady działań dezinformacyjnych w tamtejszych regionach. Dr Magdalena El Ghamari podkreśliła, że walka z dezinformacją na Bliskim Wschodzie to w dużej mierze działania spóźnione, czego skutkiem jest obecna sympatia Arabów względem Rosji. Dr Łukasz Lewkowicz zaznaczył natomiast, że w niektórych krajach Europy Środkowej mocno zakorzeniona jest zasada panslawizmu widoczna nie tylko w podejściu tamtejszych elit do Rosji, ale również poprzez neutralny bądź pozytywny odbiór państwa rosyjskiego przez resztę społeczeństwa.
⠀⠀
🤝 Raz jeszcze dziękujemy ekspertom za udział we wspólnej dyskusji. Udział w konferencji wzięli:
▪️ amb. Krzysztof Olendzki (MSZ)
▪️ dr hab. Agnieszka Łukasik-Turecka (KUL)
▪️ dr Magdalena El Ghamari (Collegium Civitas),
▪️ dr Karolina Wanda Olszowska (UJ)
▪️ dr Łukasz Lewkowicz (UMCS)
⠀⠀
Dyskusję moderowała dr hab. Beata Piskorska, prof. KUL kierująca Centrum Badań nad Dyplomacją KUL
⠀⠀
Fot. Tomasz Koryszko/KUL
__________