Skip to content

Działalność

Działania
naukowe

Celem głównym Centrum Badań nad Dyplomacją KUL jest podniesienie jakości badań naukowych i kształcenia w obszarze szeroko rozumianej dyplomacji oraz działalność na rzecz uniwersyteckiej współpracy międzynarodowej.

Cel ten realizowany jest m.in. poprzez kwerendy w polskich i zagranicznych bibliotekach, opracowanie bibliografii naukowej dotyczącej historii i ewolucji współczesnej dyplomacji, organizację międzynarodowych konferencji naukowych, organizację wyjazdów studyjnych do ośrodków badawczych i naukowych oraz placówek dyplomatycznych RP, przygotowanie i wydanie publikacji zarówno w formie tradycyjnej jak i cyfrowej, w tym co najmniej dwóch monografii, organizację studiów podyplomowych oraz codzienne upowszechnianie wiedzy i historii mówionej o dyplomacji, polityce zagranicznej Polski, pozycji  i wizerunku Polski na arenie międzynarodowej.

Powyższe zadania realizowane są przez zespół liczący kilkunastu badaczy reprezentujących polskie oraz zagraniczne ośrodki uniwersyteckie i instytuty badawcze.

Studia podyplomowe

Studia podyplomowe „Dyplomacja i polityka zagraniczna” adresowane są do absolwentów studiów licencjackich i magisterskich oraz doktorantów i młodych pracowników naukowych planujących poszerzyć swoją wiedzę w zakresie dyplomacji, polityki zagranicznej, geopolityki, historii, prawa międzynarodowego i stosunków międzynarodowych.

Oferta studiów podyplomowych skierowana jest w pierwszej kolejności do absolwentów kierunków społecznych (politologia, prawo, dziennikarstwo, stosunki międzynarodowe, ekonomia, zarzadzanie) oraz humanistycznych (historia, historia sztuki, filozofia, teologia, filologia klasyczna, neofilologia, lingwistyka, językoznawstwo, polonistyka) przy czym nie wyklucza się przyjęcia na nie absolwentów również innych kierunków.

Studia podyplomowe trwają dwa semestry (180h). Zajęcia prowadzone są formie wykładów, seminariów oraz praktycznych warsztatów. W ramach programu realizowane są również wizyty studyjne.

Kadrę studiów podyplomowych stanowią w głównej mierze pracownicy MSZ, w tym Akademii Dyplomatycznej MSZ, byli i obecni dyplomaci z Polski i zagranicy oraz pracownicy polskich i zagranicznych ośrodków analitycznych i uniwersyteckich specjalizujący się w obszarze dyplomacji.

Więcej na temat studiów podyplomowych w dedykowanej zakładce:

Szkolenia
i warsztaty

Certyfikowane szkolenia i warsztaty adresowane są do wszystkich zainteresowanych osób pragnących rozwijać kompetencje miękkie oraz studentów zainteresowanych pracą w dyplomacji lub instytucjach międzynarodowych. Ukończenie studiów wyższych nie stanowi warunku udziału w szkoleniach i warsztatach.

Szkolenia oferowane przez Centrum mają charakter praktyczny i organizowane są przy udziale kadry, a tym samym we współpracy z partnerami instytucjonalnymi Centrum tj. Akademią Dyplomatyczną MSZ, Akademią Dyplomatyczną w Wiedniu oraz Regionalnym Ośrodkiem Debaty Międzynarodowej.

Tematyka szkoleń i warsztatów obejmuje m.in. następujące zagadnienia:

  • Protokół dyplomatyczny – teoria i praktyka
  • Etykieta i protokół – wpływ różnic kulturowych
  • Precedencja – trudna sztuka dyplomacji
  • Savoir-vivre
  • Prawo dyplomatyczne i konsularne – wstęp
  • Proces decyzyjny w Unii Europejskiej
  • Korespondencja dyplomatyczna i urzędowa
  • Wystąpienia publiczne i przemówienia okolicznościowe

Szczegóły dotyczące szkoleń i warsztatów są publikowane w zakładce Aktualności:

Szkoła Letnia Dyplomacji

Szkoła Letnia Dyplomacji to ok. tygodniowy program organizowany przez Centrum we współpracy z partnerami instytucjonalnymi, w tym z Akademią Dyplomatyczną MSZ oraz Akademią Dyplomatyczną w Wiedniu. W ramach programu Szkoły Letniej Dyplomacji uczestnicy mają możliwość zapoznania się ze specyfiką pracy w służbie zagranicznej oraz tajnikami protokołu dyplomatycznego. Ponadto otrzymują szereg praktycznych
i szczegółowych informacji na temat przebiegu aplikacji dyplomatyczno-konsularnej.

Szkoła Letnia Dyplomacji adresowana jest nie tylko do studentów i absolwentów szkół wyższych, ale także do samorządowców wszystkich szczebli, pracowników naukowych oraz ekspertów.

Kadrę Szkoły Letniej Dyplomacji stanowią w głównej mierze pracownicy MSZ, w tym Akademii Dyplomatycznej MSZ, doświadczeni byli i obecni dyplomaci z Polski i zagranicy oraz pracownicy polskich i zagranicznych ośrodków analitycznych i uniwersyteckich specjalizujący się w obszarze dyplomacji.

Więcej na temat Szkoły Letniej Dyplomacji w dedykowanej zakładce:

Dyskursy
o świecie

Dyskursy o świecie to cykl spotkań i debat z osobami zaufania publicznego, przedstawicielami państwa, instytucji publicznych, nauki, kultury, sztuki, mediów i dyplomacji, adresowany przede wszystkim do studentów, doktorantów i młodych absolwentów.

Debaty prowadzone w jego ramach mają za zadanie przybliżyć praktyczną stronę działalności osób zaufania publicznego, w tym zawodowych dyplomatów oraz umożliwić słuchaczom dogłębną analizę węzłowych wyzwań współczesnego świata, a w konsekwencji analizę możliwości działania różnych podmiotów zaangażowanych w różnorodne procesy o charakterze międzynarodowym. 

Uniwersyteckie forum dyplomacji

Uniwersyteckie Forum dyplomacji to cykl regularnych, otwartych spotkań wykładowych i dyskusyjnych w przestrzeni uniwersyteckiej poświęcony zagadnieniom kultury, historii, mediów, nauki i szeroko rozumianej dyplomacji. Debaty i wykłady organizowane w ramach przedmiotowego cyklu są skierowane głównie do studentów, doktorantów i pracowników naukowych, ale także uczniów szkół średnich oraz szeroko rozumianej społeczności lokalnej.

Prelegentami podczas wykładów i debat są wykładowcy lubelskich szkół wyższych, badacze z innych ośrodków akademickich, zagraniczni goście reprezentujący współpracujące z Centrum instytucje oraz zawodowi dyplomaci.

Dyplomacja publiczna i kulturalna

Działania Centrum z zakresu dyplomacji publicznej adresowane są nie tylko do studentów i pracowników lubelskich szkół wyższych, ale do całej społeczności lokalnej.

Ich celem jest uświadomienie szerokiemu gronu odbiorców istoty tzw. soft power we współczesnej dyplomacji. Skuteczna realizacja założeń polityki zagranicznej państwa wymaga bowiem użycia bardzo zróżnicowanego katalogu środków i instrumentów, znacznie wykraczającego poza tradycyjne metody dyplomatyczne.

W ramach przedmiotowych działań Centrum organizuje szereg wydarzeń o charakterze publicznym, w tym cykl koncertów popularyzujących kulturę i sztukę różnych państw. Co do zasady organizacja tych działań stanowi element praktycznej nauki realizacji zadań z zakresu dyplomacji publicznej – poprzez angażowanie w ich realizację słuchaczy – ale także bardzo ważny element promocyjny działalności Centrum Badań nad Dyplomacją.