O Centrum
Centrum rozpoczęło swoją działalność 31 maja 2023 roku.
Wykład inauguracyjny pt. „Ile Boga jest we współczesnej dyplomacji?” wygłosił dyrektor Akademii Dyplomatycznej w Wiedniu dr Emil Brix.
Centrum Badań nad Dyplomacją KUL to międzynarodowy ośrodek naukowo-badawczy, edukacyjny i popularyzatorski specjalizujący się w tematyce szeroko rozumianej dyplomacji.
Celem Centrum Badań nad Dyplomacją jest realizacja interdyscyplinarnych, wielodziedzinowych badań naukowych w obszarach takich jak m.in.
- wielowymiarowe ujęcie dyplomacji państwowej, instytucjonalnej, historycznej, publicznej, naukowej, klimatycznej, militarnej i gospodarczej;
- protokół dyplomatyczny;
- komunikowanie Polaków w kraju i za granicą;
- historia i współczesna myśl dyplomacji oraz bibliografia dyplomatyczna, których wyniki publikowane będą w formie raportów, artykułów, not bibliograficznych oraz monografii.
Ważnym aspektem działalności centrum jest również stworzenie bogatej i unikalnej oferty edukacyjnej na poziomie uniwersyteckim przede wszystkim w formie studiów podyplomowych, ale również w formie certyfikowanych szkoleń i warsztatów oraz Letniej Szkoły Dyplomacji.
Ponadto centrum pełni rolę ośrodka dyplomacji kulturalnej oraz otwartego ośrodka debaty międzynarodowej skoncentrowanej wokół najważniejszych i aktualnych problemów społeczno-politycznych współczesnego świata, historycznych i współczesnych problemów dyplomacji, zagadnień etycznych związanych z pracą dyplomatów, możliwości promocji Polski i polskiego punktu widzenia na świecie oraz dyskusji na temat budowania pozycji międzynarodowej Polski.
Wszystkie działania Centrum mają charakter interdyscyplinarny oraz międzynarodowy promując w ten sposób holistyczne podejście do badań naukowych oraz formowania studentów i słuchaczy.
Misja
Misją CBnD KUL jest wypełnienie luki badawczej poprzez utworzenie międzynarodowego i interdyscyplinarnego ośrodka naukowego podejmującego całościowo tematykę dyplomacji z uwzględnieniem jej różnorakich form, ewolucji i zasad.
Centrum tworzy ponadto bogatą ofertę edukacyjną na poziomie uniwersyteckim, również w formacie międzynarodowym, skierowaną do szerokiej grupy odbiorców, w tym do studentów, liderów politycznych i społecznych, przedstawicieli środowisk samorządowych i pozarządowych, przedstawicieli biznesu oraz młodych absolwentów wkraczających w karierę zawodową w Polsce i za granica.